Kestävän kehityksen toimikunnan kokoonpano

Kestävän kehityksen toimikunnan jäsentahot edustavat monipuolisesti yhteiskunnan eri aloja ja intressitahoja. 

Toimikunnan puheenjohtajana toimii pääministeri Petteri Orpo ja hänen sijaisinaan 1) ministeri Sandra Bergqvist, 2) ministeri Sari Essayah, 3) ministeri Kai Mykkänen. Alkaneella kaudella varapuheenjohtajia ovat Saana Ylikruuvi Nuorten Agenda2030 -ryhmästä ja Antti Herlin Tiina ja Antti Herlinin säätiöstä. 

Toimikunnan pääsihteerinä toimii johtava asiantuntija Eeva Furman ja apulaispääsihteerinä johtava asiantuntija Taru Savolainen valtioneuvoston kansliasta.

Toimikunta kokoontuu noin kaksi kertaa vuodessa teemakokouksiin ja järjestää erilaisia seminaareja ja tapaamisia.

Jäsenet, varajäsenet ja pysyvät asiantuntijat toimikaudella 2024–2027

 

Eduskunta ja itsehallintoelimet

varajäsen
Kansanedustaja Noora Fagerström,
kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Heikki Autto,
kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Antti Kangas,
perussuomalaisten eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Anne Rintamäki,
perussuomalaisten eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Timo Harakka,
sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Lotta Hamari,
sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Vesa Kallio,
keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Olga Oinas-Panuma,
keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Krista Mikkonen,
vihreä eduskuntaryhmä 
Kansanedustaja Inka Hopsu,
vihreä eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Hanna Sarkkinen,
vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen, 
vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Mats Löfström,
ruotsalainen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Anders Norrback,
ruotsalainen eduskuntaryhmä
Kansanedustaja Sari Tanus,
kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä 
Kansanedustaja Peter Östman, 
kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä
Minister Camilla Gunell,
Ålands landskapsregering
Huvudsekreterare Micke Larsson,
Ålands utvecklings- och hållbarhetsråd
Puheenjohtaja Piritta Näkkäläjärvi,
Saamelaiskäräjät 
I varapuheenjohtaja Leo Aikio,
Saamelaiskäräjät
   
Ministeriöt varajäsen
Lähetystöneuvos Sami Pirkkala,
ulkoministeriö
Ulkoasiainneuvos Marianne Nissilä,
ulkoministeriö
Osastopäällikkö, ylijohtaja Jukka Aalto,
sisäministeriö
Erityisasiantuntija Ilona Suojanen,
sisäministeriö
Kiinteistö- ja ympäristöyksikön johtaja Sara Kajander, puolustusministeriö Logistiikkapäällikkö, prikaatikenraali Timo 
Saarinen, pääesikunta
Strategia- ja tutkimusjohtaja Olli Kärkkäinen, 
valtiovarainministeriö
Budjettineuvos Johanna von Knorring-Rosenlew, valtiovarainministeriö
Kulttuuriasiainneuvos Satu Heikkinen,
opetus- ja kulttuuriministeriö
Opetusneuvos Marjo Vesalainen,
opetus- ja kulttuuriministeriö
Kansliapäällikkö Pekka Pesonen,
maa- ja metsätalousministeriö
Osastopäällikkö Tuula Packalen,
maa- ja metsätalousministeriö
Hallitusneuvos Mikael Nyberg,
liikenne- ja viestintäministeriö
Strategiajohtaja Anna Similä,
liikenne- ja viestintäministeriö
Alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen,
työ- ja elinkeinoministeriö
Neuvotteleva virkamies Leena Pentikäinen,
työ- ja elinkeinoministeriö
Osastopäällikkö, ylijohtaja Raimo Antila,
sosiaali- ja terveysministeriö
Johtaja Taru Koivisto,
sosiaali- ja terveysministeriö
Kansliapäällikkö Juhani Damski,
ympäristöministeriö
Ylijohtaja Tarja Haaranen,
ympäristöministeriö
Yksikönpäällikkö Vava Lunabba,
oikeusministeriö
Johdon asiantuntija Carolina Hautamäki, 
oikeusministeriö
Osastopäällikkö Harri Martikainen,
valtioneuvoston kanslia
Neuvotteleva virkamies Taina Kulmala, 
valtioneuvoston kanslia
   
Kunnat ja alueet varajäsen
Pormestari Minna Arve, Turun kaupunki Kunnanjohtaja Marjukka Manninen, Iin kunta
Toimialajohtaja Jukka Santala,
Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Maakuntajohtaja Markus Hirvonen,
Pohjois-Karjalan maakuntaliitto
Kehittämispäällikkö Sini Sallinen,
Suomen Kuntaliitto
Toiminnanjohtaja Aleksi Koivisto,
Suomen kylät ry
   
Muu julkishallinto varajäsen
Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen  Yhdenvertaisuusvaltuutettu Kristina Stenman
   
Elinkeinot ja talous varajäsen
Kiertotalous- ja ympäristöpäällikkö Aaron Vuola, Metsäteollisuus ry Johtaja Juha Ruippo, Maa- ja
metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Johtaja Joona Turtiainen, Energiateollisuus ry Toiminnanjohtaja Tapio Tuomi,
Suomen Lähienergialiitto ry
Yhteiskuntasuhdejohtaja Jukka Ihanus, Elintarviketeollisuus ry Johtaja Hannele Vuorimies, Metso Oyj,
Kaivosteollisuus ry
Johtava asiantuntija Marja Ola, Kaupan liitto ry Ekonomisti Roope Ohlsbom,
Suomen Yrittäjät ry
Tutkimusjohtaja Mika Juutinen, Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT Yhteiskuntasuhteiden asiantuntija Mikko
Koikkalainen, Teollisuusliitto ry
Johtaja Ulla Heinonen,
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Verksamhetsledare Jonas Laxåback, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund r.f
Toimitusjohtaja Kimmo Lipponen,
Finnish Business & Society FIBS
Kansainvälisten asioiden asiantuntija
Salla Nazarenko, Suomen Journalistiliitto ry
Johtaja Heikki Kuutti Uusitalo,
Sivistystyönantajat ry
Hallituksen puheenjohtaja Markus Lindqvist, 
Vastuullisen sijoittamisen yhdistys FINSIF
Yhteiskuntasuhde- ja vastuullisuuspäällikkö
Pirita Ruokonen, Finanssiala ry
Hallituksen puheenjohtaja Markus Lindqvist, 
Vastuullisen sijoittamisen yhdistys FINSIF
Johtava asiantuntija Pia Björkbacka, Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK ry Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen,
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Asiantuntija Jaakko Haikonen,
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry 
Asiantuntija Mikko Laakkonen,
Palvelualojen ammattiliitto PAM ry  
Toiminnanjohtaja Mikko Salo (Loimu), Akava ry Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen,
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
   
Järjestöt varajäsen
Toiminnanjohtaja Juha-Erkki Mäntyniemi,
Suomalaiset kehitysjärjestöt - Fingo ry
Toiminnanjohtaja Anu Juvonen,
Puolueiden kansainvälinen
demokratiayhteistyö Demo ry
Ilmasto- ja ympäristöasiantuntija Elina Mikola,
Amnesty International Suomen osasto ry
Vaikuttamistyön vastaava Jenni Kauppila,
Suomen YK-liitto ry
Toiminnanjohtaja Anna Munsterhjelm,
Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssi ry
Toiminnanjohtaja Anna Muotka, 
Ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomi ry
Toiminnanjohtaja Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys (Vapaa Sivistystyö ry) Asiantuntija Heidi Holmroos,
Marttaliitto ry
Puheenjohtaja Pekka Rantala, Seta ry  Julkishallintotyön johtaja Milla Aaltonen,
Suomen Unicef ry 
Pääsihteeri Rosa Meriläinen,
Kulta ry (Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö)
Kansainvälisten asioiden asiantuntija
Salla Nazarenko, Suomen Journalistiliitto ry
Toimitusjohtaja Ville Wahlberg,
Baltic Sea Action Group
Toiminnanjohtaja Kati White,
SEY Suomen eläinsuojelu ry
Toiminnanjohtaja Tapani Veistola,
Suomen luonnonsuojeluliitto ry
Suojelujohtaja Jari Luukkonen,
WWF Suomi
Toiminnanjohtaja Riku Eskelinen,
Luontoliitto ry 
Maajohtaja Touko Sipiläinen,
Greenpeace Nordic
Toiminnanjohtaja Tuula Colliander,
HelsinkiMissio ry
Hallituksen vaikuttamistyön vastaava
Olivia Koskinen, Fem-R ry (Feministinen ja
anti-rasistinen kansalaisjärjestö)
Toimitusjohtaja Juha Pantzar, Takuusäätiö,
SOSTE Suomen sosiaali- ja terveys ry
Toiminnanjohtaja Sari Aalto-Matturi,
MIELI Suomen Mielenterveys ry
Juristi Terhi Toikkanen, Hengitystuki ry,
Vammaisfoorumi ry
Järjestöpäällikkö Annina Heini, Kynnys ry,
Vammaisfoorumi ry 
Hallituksen puheenjohtaja Olga Silfver,
Monika-Naiset liitto ry 
Toiminnanjohtaja Sari Aalto-Matturi, 
MIELI Suomen Mielenterveys ry
Järjestöpäällikkö Marjo Salmela,
Kansalaisareena ry
Pääsihteeri Milla Kalliomaa,
Mannerheimin lastensuojeluliitto ry
Varapuheenjohtaja Taru Anttonen,
Nytkis ry (Naisjärjestöt Yhteistyössä)
Toiminnanjohtaja Tomi Timperi,
Miessakit ry
Järjestöpäällikkö Kirsti Kuusterä, Suomen Setlementtiliitto ry, EAPN-Fin
(Suomen köyhyyden vastainen verkosto)
Lakisasiainjohtaja Kati Malinen, 
Veronmaksajain Keskusliitto ry
   
Uskontokunnat varajäsen
Hallituksen jäsen Gurmann Saini,
Uskontojen yhteistyö Suomessa – USKOT-foorumi ry
Johtaja Jarmo Kokkonen, Kirkkohallitus
   
Tutkimus ja innovaatiot varajäsen
Senior Director Jarmo Heinonen, Business Finland Johtaja Lasse Miettinen, Kestävyysratkaisut,
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra
Unifin kestävyys- ja vastuullisuustyöryhmän puheenjohtaja, vararehtori Marja-Leena Laakso,
Jyväskylän yliopisto, Suomen yliopistojen
rehtorineuvosto UNIFI ry
Johtaja Laura Raaska,
Suomen Akatemia
Pääjohtaja Antti Koivula, Työterveyslaitos, Tutkimuslaitosten yhteenliittymä Tulanet Professori Janne Hukkinen,
Suomen Tiedeakatemiat-neuvosto
Hallituksen puheenjohtaja Antti Herlin,
TAH-säätiö (Tiina ja Antti Herlinin säätiö) 
Hallituksen jäsen ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Pertti Lassila, Maj ja Tor Nesslingin säätiö 
   
Kulttuuri ja media  
Päällikkö, vastuullinen toiminta Irene Tommiska-Jarva, Yleisradio Oy Apulaisjohtaja Liisa Savolainen,
Kansalliskirjasto
Erityisasiantuntija Antti Huntus,
Taiteen edistämiskeskus 
Toimitusjohtaja Lauri Tuomi,
Kvs-säätiö (Kansanvalistusseura)
   
Pysyvät asiantuntijat  
Kehityspoliittisen toimikunnan pääsihteeri Marikki Karhu  
Tasa-arvoinen puheenjohtaja Saana Ylikruuvi, Nuorten Agenda 2030 -ryhmä  
Puheenjohtaja, professori Lassi Linnanen, Kestävyyspaneeli   
Toimitusjohtaja Elina Moisio, Motiva Oy  
Pääsihteeri Marja Innanen, UN Global Compact Network Finland  
Tutkimuspäällikkö Jukka Hoffren, Tilastokeskus