YK:n yleissopimus vammaisten henkilöiden oikeuksista voimaan tänään

Ulkoasiainministeriö
Julkaisuajankohta 10.6.2016 9.26
Tyyppi:Tiedote

Tiedote 112/2016

10.6.2016

Vammaisten henkilöiden oikeuksista tehty yleissopimus ja sen valinnainen pöytäkirja tulevat voimaan Suomessa tänään 10.6.2016. Suomi talletti ratifioimiskirjansa YK:n pääsihteerin huostaan 11.5.2016.

Ulkoministeri Timo Soini pitää yleissopimuksen ja pöytäkirjan voimaantuloa Suomessa merkittävänä askeleena vammaisten henkilöiden oikeuksien aseman vahvistamiseksi. Samalla se myös alleviivaa valtion velvollisuutta toimia oikeuksien edistämiseksi.

Ministeri Soini korostaa erityisesti vammaisten henkilöiden osallistamista ja kuulemista kaikissa heitä koskevissa asioissa: ”On keskeistä huolehtia siitä, että myös kaikkein heikoimmassa asemassa olevien ääntä kuunnellaan niin Suomessa kuin muissa maissa. Ulkoasiainministeriön johdolla toimiva kansainvälisen vammaispolitiikan koordinaatiotyöryhmä on yksi tapa vahvistaa vammaisyhteisön osallistumista Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan valmisteluun.”

Suomi on aktiivisesti nostanut vammaisten henkilöiden oikeuksia esille muun muassa YK- ja Etyj-toiminnassaan. Suomi myös tukee taloudellisesti muun muassa YK:n vammaiskumppanuusrahastoa ja vammaisten henkilöiden oikeuksien erityisedustajan toimintaa.

”Sopimus tulee voimaan ja työ jatkuu samoin kuin läheinen kumppanuus suomalaisten ja kansainvälisten vammaisjärjestöjen ja -yhteisöjen kanssa”, ministeri Soini painotti sopimuksen voimaanastumispäivänä.

Lisätietoja: lainsäädäntöneuvos Janina Hasenson, ihmisoikeuspolitiikan yksikkö, p. 0295 351 902, ja lainsäädäntösihteeri Satu Sistonen, ihmisoikeustuomioistuin- ja -sopimusasioiden yksikkö p. 0295 351 789