Toimikunnan jäsenet


Puheenjohtaja pääministeri Antti Rinne, valtioneuvoston kanslia

Varapuheenjohtajat ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen sekä elinkeinoministeri Katri Kulmuni

Valtioneuvosto varajäsen
Pääministeri Antti Rinne Valtiosihteeri Raimo Luoma
Ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen Valtiosihteeri Terhi Lehtonen
Elinkeinoministeri Katri Kulmuni Valtiosihteeri Kimmo Tiilikainen
Opetusministeri Li Andersson Sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri Thomas Blomqvist
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä Valtiosihteeri Jari Partanen
Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari Valtiosihteeri Mikko Koskinen
   
Eduskunta ja itsehallintoelimet varajäsen
Kansanedustaja Arja Juvonen, sosiaali- ja terveysvaliokunta Kansanedustaja Hanna-Leena Mattila, sosiaali- ja terveysvaliokunta
Kansanedustaja Mari-Leena Talvitie, ympäristövaliokunta Kansanedustaja Mai Kivelä, ympäristövaliokunta
Kansanedustaja Kim Berg, työelämä- ja tasa-arvovaliokunta Kansanedustaja Antero Laukkanen, työelämä- ja tasa-arvovaliokunta
Kansanedustaja Johannes Koskinen, valtiovarainvaliokunta Kansanedustaja Ville Vähämäki, valtiovarainvaliokunta
Kansanedustaja Jouni Ovaska, ulkoasiainvaliokunta Kansaedustaja Jaana Pelkonen, ulkoasiainvaliokunta
Kansanedustaja Mari Holopainen, tulevaisuusvaliokunta Kansanedustaja Joakim Strand, tulevaisuusvaliokunta
Vicelantråd  Camilla Gunell, Ålands landskapsregering Utvecklings- och hållbarhetsstrateg Micke Larsson Ålands landskapsregering
Jäsen Tiina Sanila-Aikio, Saamelaiskäräjät  Jäsen Heikki Paltto, Saamelaiskäräjät
   
Ministeriöt varajäsen
Osastopäällikkö Satu Santala, ulkoministeriö Apulaisosastopäällikkö Ilkka Saarinen, ulkoministeriö
Kehittämisjohtaja Harri Martikainen, sisäministeriö Asiantuntija Leena Seitovirta, sisäministeriö
Kansliapäällikkö Jukka Juusti, puolustusministeriö Ylijohtaja Teemu Penttilä, puolustusministeriö
Valtiosihteeri kansliapäällikkönä Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö Neuvotteleva virkamies Armi Liinamaa, valtiovarainministeriö
Opetusneuvos Raija Meriläinen, opetus- ja kulttuuriministeriö Kulttuuriasiainneuvos Satu Heikkinen, opetus- ja kulttuuriministeriö
Kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio, maa- ja metsätalousministeriö Osastopäällikkö Juha Niemelä, maa- ja metsätalousministeriö
Osastopäällikkö Sabina Lindström, liikenne- ja viestintäministeriö Yksikön päällikkö Päivi Antikainen, liikenne- ja viestintäministeriö
Strategiajohtaja Antti Joensuu, työ- ja elinkeinoministeriö Neuvotteleva virkamies Mika Honkanen, työ- ja elinkeinoministeriö
Osastopäällikkö Päivi Sillanaukee, sosiaali- ja terveysministeriö Ylijohtaja Veli-Mikko Niemi, sosiaali- ja terveysministeriö
Kansliapäällikkö Hannele Pokka, ympäristöministeriö Ylijohtaja Tuula Varis, ympäristöministeriö
Neuvotteleva virkamies Jussi Tikkanen, oikeusministeriö Lainsäädäntöneuvos Jari Salila, oikeusministeriö
Alivaltiosihteeri Timo Lankinen, valtioneuvoston kanslia Yksikön päällikkö, neuvotteleva virkamies Taina Kulmala, valtioneuvoston kanslia
   
Kunnat ja alueet varajäsen
Maakuntajohtaja Pentti Mäkinen, Etelä-Savon maakuntaliitto Maakuntajohtaja Asko Peltola, Etelä-Pohjanmaan liitto
Ympäristöpäällikkö Miira Riipinen, Suomen Kuntaliitto Ylijohtaja Leena Gunnar, Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Ympäristö- ja kehitysjohtaja Kari Kankaala, Tampereen kaupunki Kaupunginjohtaja Kari Koski, Rauman kaupunki
   
Muu julkishallinto varajäsen
Vastuullisuuden asiantuntija Siina Lepola-Lång, Kansaneläkelaitos Tutkimusprofessori Pasi Moisio, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
   
Elinkeinoelämä varajäsen
Asiantuntija Tuuli Mäkelä, Elinkeinoelämän keskusliitto EK Toimitusjohtaja Mikko Routti, FIBS
Ympäristöjohtaja Liisa Pietola, Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry Verksamhetsledare Jonas Laxåback, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund r.f
Ympäristöpäällikkö Fredrik Blomfelt, Metsäteollisuus ry Toimitusjohtaja Harri Laurikka, Bioenergia ry
Toimintaympäristöjohtaja Helena Soimakallio, Teknologiateollisuus ry Johtaja Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT ry
Vastuullisuus-tiimin johtaja Sami Nikander, Kemianteollisuus ry Viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja Tuomo Yli-Huttula, Finanssiala ry 
Asiantuntija Jukka Makkonen, Energiateollisuus ry Politiikkaryhmän puheenjohtaja Karoliina Auvinen, Suomen Lähienergialiitto ry
Asiantuntija Marja Ola, Kaupan liitto ry Varatoimitusjohtaja Veli-Matti Aittoniemi, Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry
Ekonomisti Sampo Seppänen, Suomen Yrittäjät Asiantuntija Krista Elo-Pärssinen, Perheyritysten liitto ry
   
Ammattiliitot varajäsen
Kansainvälisten asioiden asiantuntija Pia Björkbacka, Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK  
Työllisyyspoliittinen asiantuntija Leila Kurki, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry  Puheenjohtaja Saana Simonen, STTK Opiskelijat, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry 
Toiminnanjohtaja Pekka Ihalainen, Ympäristöasiantuntijoiden keskusliitto ry (AKAVA) Hallituksen jäsen Aleksi Vehmassalo, Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL Ry
   
Järjestöt varajäsen
Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen, Opetusalan Ammattijärjestö OAJ Suunnittelupäällikkö Erkka Laininen, Opetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö – OKKA-säätiö 
Kehittämispäällikkö Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys (Vapaa sivistystyö ry) Toiminnanjohtaja Ira Vihreälehto, Suomen kulttuuriperintökasvatuksen seura ry
Johtaja Rilli Lappalainen, Fingo ry Ohjelmajohtaja Inka Hetemäki, Suomen UNICEF ry
  Pääsihteeri Ossi Heinänen, Plan International Suomi
Puheenjohtaja Elisa Gebhard, Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry Koulutuspoliittinen asiantuntija Annakaisa Tikkinen, Suomen Lukiolaisten Liitto ry
Yhteiskuntavastuun erityisasiantuntija Karoliina Ketola,  Suomen Olympiakomitea Toiminnanjohtaja Eki Karlsson, Suomen Latu ry
Edunvalvonta-asiantuntija Tiina Vyyryläinen, Kuluttajaliitto - Konsumentförbundet ry Toimitusjohtaja Vesa Silfver, Motiva Oy
Hallituksen jäsen Sari Granni, Marttaliitto RY Finlands svenska Marthaförbund rf
Toiminnanjohtaja Helena Laukko, Suomen YK-liitto Kansainvälisen kehityksen yksikön esimies Elina Korhonen, Väestöliitto ry
Toiminnanjohtaja Pia Hytönen FinFami ry, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry  
Kynnys ry  
Suojelupäällikkö Jouni Nissinen, Suomen luonnonsuojeluliitto ry Hallituksen jäsen Heini Ojala, Luonto-Liitto ry
Pääsihteeri Liisa Rohweder, WWF Suomi Toiminnanjohtaja Sinikka Kunttu, FEE Suomi (Suomen ympäristökasvatuksen seura ry)
Verksamhetsledare Bernt Nordman, Natur och Miljö rf Hallituksen puheenjohtaja Meri Lundahl, Dodo ry
Puheenjohtaja Mohamed Ali Jama, Suomen somalialaisten liitto ry (SSL ry) Toiminnanjohtaja Annu Lehtinen, Suomen pakolaisapu
   
Kirkko varajäsen
Johtava asiantuntija Ilkka Sipiläinen, Kirkkohallitus (Suomen evankelis-luterilainen kirkko) Toiminnanjohtaja Jouni Hemberg, Kirkon Ulkomaanapu
   
Tiede ja tutkimus varajäsen
Johtaja Jarmo Heinonen, Innovaatiorahoituskeskus Tekes Yksikön johtaja Laura Raaska, Suomen Akatemia
Johtaja Mari Pantsar, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra Erikoistutkija Sari Puustinen,Tulevaisuuden tutkimuskeskus
   
Pysyvä asiantuntija  
Kehityspoliittisen toimikunnan pääsihteeri Marikki Stocchetti