Kommissionens medlemmar 2016-2019

Ordförande statsminister Juha Sipilä, statsrådets kansli

Vice ordförande jordbruks- och miljöminister Kimmo Tiilikainen, jord- och skogsbruksministeriet

Statsrådet

suppleant

Utrikesminister Timo Soini

Statssekreterare Samuli Virtanen

Utrikeshandels- och utvecklingsminister Kai Mykkänen

Specialmedarbetare Tuomas Rautanen

   

Riksdagen och självstyrelseorgan

suppleant

Riksdagsledamot Tiina Elovaara, utrikesutskottet

Riksdagsledamot Susanna Huovinen, utrikesutskottet

Riksdagsledamot Satu Hassi, miljöutskottet

Riksdagsledamot Saara-Sofia Sirén, miljöutskottet

Riksdagsledamot Aila Paloniemi, framtidsutskottet

Riksdagsledamot Jukka Kopra, framtidsutskottet

Vicelantråd Camilla Gunell, Ålands landskapsregering

Verkställande direktör Anders Ekström, Ålands Näringsliv

Medlem Tiina Sanila-Aikio, Sametinget 

Medlem Heikki Paltto, Sametinget

   

Ministerier

suppleant

Avdelningschef Satu Santala, utrikesministeriet

Biträdande avdelningschef Ilkka Saarinen, utrikesministeriet

Kanslichef Päivi Nerg, inrikesministeriet

Utvecklingsdirektör Harri Martikainen, inrikesministeriet

Kanslichef Jukka Juusti, försvarsministeriet

Överdirektör Teemu Penttilä, försvarsministeriet

Statssekreterare såsom kanslichef Martti Hetemäki, finansministeriet

Konsultativ tjänsteman Armi Liinamaa, finansministeriet

Överinspektör Riina Vuorento, undervisnings- och kulturministeriet

Kulturrådet Satu Heikkinen, undervisnings- och kulturministeriet

Kanslichef Jaana Husu-Kallio, jord- och
skogsbruksministeriet

Avdelningschef Juha Niemelä, jord- och skogsbruksministeriet

Strategidirektör Kristiina Pietikäinen, kommunikationsministeriet

Regeringssekreterare Janne Mänttäri, kommunikationsministeriet

Strategidirektör Antti Joensuu, arbets- och
näringsministeriet

Konsultativ tjänsteman Mika Honkanen, arbets- och näringsministeriet

Kanslichef Päivi Sillanaukee, social- och
hälsovårdsministeriet

Avdelningschef Veli-Mikko Niemi, social- och hälsovårdsministeriet

Kanslichef Hannele Pokka, miljöministeriet

Överdirektör Tuula Varis, miljöministeriet

Direktör Johanna Suurpää, justitieministeriet

Lagstiftningsråd Jari Salila, justitieministeriet

Understatssekreterare Timo Lankinen, statsrådets kansli

Enhetschef, konsultativ tjänsteman Taina Kulmala, statsrådets kansli

   

Kommuner och regioner

suppleant

Landskapsdirektör Pentti Mäkinen, Södra Savolax
landskapsförbund

Landskapsdirektör Asko Peltola, Södra Österbottens förbund

Miljöchef Miira Riipinen, Finlands Kommunförbund

Överdirektör Lena Gunnar, NTM-centralen i Sydöstra Finland

Miljödirektör Kaisu Anttonen, Tammerfors stad

Stadsdirektör Kari Koski, Raumo stad

   

Övrig offentlig förvaltning

suppleant

Specialplanerare Petra Elomaa, Folkpensionsanstalten

Forskningsprofessor Pasi Moisio, Institutet för hälsa och välfärd

   

Näringslivet

suppleant

Verkställande direktör Jyri Häkämies, Finlands näringsliv

Verkställande direktör Mikko Routti, Nätverket för företagsansvar FIBS

Miljödirektör Liisa Pietola, Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter MTK

Verksamhetsledare Johan Åberg, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund r.f

Miljöchef Fredrik Blomfelt, Skogsindustrin rf

Verkställande direktör Harri Laurikka, Bioenergia ry

Direktör Pekka Vuorinen, Byggnadsindustrin RT rf

Ledande sakkunnig Mia Nores, Teknologiindustrin rf

Verkställande direktör Timo Leppä, Kemiindustrin KI rf

Kommunikations- och PR-chef Tuomo Yli-Huttula, Finansbranschens Centralförbund

Sakkunnig Jukka Makkonen, Finsk Energiindustri rf

Ordförande för politikarbetsgruppen Karoliina Auvinen, Finlands Närenergiförbund rf

Sakkunnig Marja Ola, Finsk Handel rf

Vice verkställande direktör Veli-Matti Aittoniemi Turism- och Restaurangförbundet rf

Ekonom Sampo Seppänen, Företagarna i Finland

Sakkunnig Krista Elo-Pärssinen, Familjeföretagens förbund rf

   

Fackförbund

suppleant

Näringspolitisk expert Pia Björkbacka, Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf

 

Sysselsättningspolitisk expert Leila Kurki, Tjänstemannacentralorganisationen FTFC rf

Ordförande Emma Koskimaa, FTFC Studenter, Tjänstemannacentralorganisationen FTFC rf

Verksamhetsledare Pekka Ihalainen, Miljöspecialisternas centralförbund MCF rf (AKAVA)

Aleksi Vehmassalo, Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL ry

   

Organisationer

suppleant

Specialsakkunnig Lauri Kurvonen, Undervisningssektorns Fackorganisation rf

Planeringschef Erkka Laininen, Opetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö – OKKA-säätiö 

Utvecklingschef Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys – Finlands Folkhögskolförening ry (Fritt Bildningsarbete rf)

Verksamhetsledare Hanna Lämsä, Suomen kulttuuriperintökasvatuksen seura ry

Generalsekreterare Rilli Lappalainen, EU-plattformen för
finländska biståndsorganisationer KEHYS rf

Sakkunnig (påverkansarbete) Anna Pörsti, Finlands UNICEF rf

Ordförande Pertti Majanen, Servicecentralen för utvecklingssamarbete KEPA rf

Generalsekreterare Ossi Heinänen, Plan Suomi Säätiö

Chef, kommunikation och påverkan Leena Pihlajamäki, Finlands Ungdomssamarbete – Allians rf

Utbildningspolitisk expert Annakaisa Tikkinen, Finlands Gymnasistförbund rf

Specialsakkunnig (samhällsansvar) Karoliina Ketola,
Finlands olympiska kommitté

Verksamhetsledare Eki Karlsson, Suomen Latu ry

Generalsekreterare Juha Beurling, Kuluttajaliitto - Konsumentförbundet ry

Verkställande direktör Hille Hyytiä, Motiva Oy

Styrelsemedlem Sari Granni, Marttaliitto ry

Verksamhetsledare Frida Nylund, Finlands svenska Marthaförbund rf

Verksamhetsledare Helena Laukko, Finlands FN-förbund

Ledande expert Hilkka Vuorenmaa, Väestöliitto ry

Ordförande Jukka Tahvanainen, SOSTE Finlands social och
hälsa rf (verkställande direktör, Synskadades förbund r.f.)

Verksamhetsledare Kalle Könkkölä, Kynnys rf

Viceordförande Sirkku Manninen, Finlands naturskyddsförbund

Verksamhetsledare Leo Stranius, Luonto-Liitto ry

Generalsekreterare Liisa Rohweder, WWF Finland

Ordförande Silja Sarkkinen, Sällskapet för miljöfostran i Finland rf

Verksamhetsledare Bernt Nordman, Natur och Miljö rf

Meri Lundahl, Dodo ry

Styrelsemedlem Mahamed Abdule, Suomen somaliliitto ry

Verksamhetsledare Annu Lehtinen, Finlands Flyktinghjälp rf

   

Kyrkan

suppleant

Sakkunnig Ilkka Sipiläinen, Kyrkostyrelsen (Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland)

Verksamhetsledare Jouni Hemberg, Kyrkans Utlandshjälp

   

Vetenskap och forskning

suppleant

Direktör Jarmo Heinonen, Innovationsfinansieringsverket Tekes

Enhetsdirektör Laura Raaska, Finlands Akademi

Direktör Mari Pantsar, Jubileumsfonden för Finlands självständighet Sitra

Specialforskare Maria Höyssä, Tulevaisuuden tutkimuskeskus

   

Permanent sakkunnig

 

Ordföranden i Utvecklingspolitiska kommissionen Marikki Stocchetti