Toimikunnan jäsenet 2016-2019


Puheenjohtaja pääministeri Juha Sipilä, valtioneuvoston kanslia

Varapuheenjohtaja maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen, maa- ja metsätalousministeriö

Valtioneuvosto varajäsen
Ulkoasianministeri Timo Soini Valtiosihteeri Samuli Virtanen
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen Erityisavustaja Tuomas Rautanen
   
Eduskunta ja itsehallintoelimet varajäsen
Kansanedustaja Tiina Elovaara, ulkoasiainvaliokunta Kansanedustaja Susanna Huovinen, ulkoasiainvaliokunta
Kansanedustaja Satu Hassi, ympäristövaliokunta Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén, ympäristövaliokunta
Kansanedustaja Aila Paloniemi, tulevaisuusvaliokunta Kansanedustaja Jukka Kopra, tulevaisuusvaliokunta
Vicelantråd  Camilla Gunell, Ålands landskapsregering Verkställande direktör Anders Ekström, Ålands Näringsliv
Jäsen Tiina Sanila-Aikio, Saamelaiskäräjät  Jäsen Heikki Paltto, Saamelaiskäräjät
   
Ministeriöt varajäsen
Osastopäällikkö Satu Santala, ulkoasiainministeriö Apulaisosastopäällikkö Ilkka Saarinen, ulkoasiainministeriö
Kansliapäällikkö Päivi Nerg, sisäministeriö Kehittämisjohtaja Harri Martikainen, sisäministeriö
Kansliapäällikkö Jukka Juusti, puolustusministeriö Ylijohtaja Teemu Penttilä, puolustusministeriö
Valtiosihteeri kansliapäällikkönä Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö Budjettisihteeri Armi Liinamaa, valtiovarainministeriö
Ylitarkastaja Riina Vuorento, opetus- ja kulttuuriministeriö Kulttuuriasiainneuvos Satu Heikkinen, opetus- ja kulttuuriministeriö
Kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio, maa- ja metsätalousministeriö Osastopäällikkö Juha Niemelä, maa- ja metsätalousministeriö
Strategiajohtaja Kristiina Pietikäinen, liikenne- ja viestintäministeriö Hallitussihteeri Janne Mänttäri, liikenne- ja viestintäministeriö
Strategiajohtaja Antti Joensuu, työ- ja elinkeinoministeriö Neuvotteleva virkamies Mika Honkanen, työ- ja elinkeinoministeriö
Kansliapäällikkö Päivi Sillanaukee, sosiaali- ja terveysministeriö Osastopäällikkö Veli-Mikko Niemi, sosiaali- ja terveysministeriö
Kansliapäällikkö Hannele Pokka, ympäristöministeriö Ylijohtaja Tuula Varis, ympäristöministeriö
Johtaja Johanna Suurpää, oikeusministeriö Lainsäädäntöneuvos Jari Salila, oikeusministeriö
Alivaltiosihteeri Timo Lankinen, valtioneuvoston kanslia Yksikön päällikkö, neuvotteleva virkamies Taina Kulmala, valtioneuvoston kanslia
   
Kunnat ja alueet varajäsen
Maakuntajohtaja Pentti Mäkinen, Etelä-Savon maakuntaliitto Maakuntajohtaja Asko Peltola, Etelä-Pohjanmaan liitto
Ympäristöpäällikkö Miira Riipinen, Suomen Kuntaliitto Ylijohtaja Leena Gunnar, Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Ympäristöjohtaja Kaisu Anttonen, Tampereen kaupunki Kaupunginjohtaja Kari Koski, Rauman kaupunki
   
Muu julkishallinto varajäsen
Esikuntajohtaja Juhani Rantamäki, Kansaneläkelaitos Tutkimusprofessori Pasi Moisio, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
   
Elinkeinoelämä varajäsen
Toimitusjohtaja Jyri Häkämies, Elinkeinoelämän keskusliitto EK Toimitusjohtaja Mikko Routti, FIBS yritysvastuuverkosto
Ympäristöjohtaja Liisa Pietola, Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry Verksamhetsledare Johan Åberg, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund r.f
Ympäristöpäällikkö Fredrik Blomfelt, Metsäteollisuus ry Toimitusjohtaja Harri Laurikka, Bioenergia ry
Asiantuntija Jouni Lind, Teknologiateollisuus ry Johtaja Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT ry
Toimitusjohtaja Timo Leppä, Kemianteollisuus ry Viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja Tuomo Yli-Huttula, Finanssialan Keskusliitto 
Asiantuntija, Jukka Makkonen, Energiateollisuus ry Politiikkaryhmän puheenjohtaja Karoliina Auvinen, Suomen Lähienergialiitto ry
Asiantuntija Marja Ola, Kaupan liitto ry Varatoimitusjohtaja Veli-Matti Aittoniemi, Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry
Ekonomisti Sampo Seppänen, Suomen Yrittäjät Asiantuntija Krista Elo-Pärssinen, Perheyritysten liitto ry
   
Ammattiliitot varajäsen
Elinkeinopoliittinen asiantuntija Pia Björkbacka, Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK  
Työllisyyspoliittinen asiantuntija Leila Kurki, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry  Puheenjohtaja Emma Koskimaa STTK Opiskelijat, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry 
Toiminnanjohtaja Pekka Ihalainen, Ympäristöasiantuntijoiden keskusliitto ry (AKAVA) Pääsihteeri Julia Petäjä, Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL Ry
   
Järjestöt varajäsen
Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen, Opetusalan Ammattijärjestö OAJ Suunnittelupäällikkö Erkka Laininen, Opetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö – OKKA-säätiö 
Kehittämispäällikkö Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys (Vapaa sivistystyö ry) Toiminnanjohtaja Hanna Lämsä, Suomen kulttuuriperintökasvatuksen seura ry
Pääsihteeri Rilli Lappalainen, Kehitysyhteistyöjärjestöjen EU-yhdistys Kehys ry Kansainvälisen vaikuttamis- ja ohjelmatyön asiantuntija Anna Pörsti, Suomen UNICEF ry
Puheenjohtaja Pertti Majanen, Kehitysyhteistyön palvelukeskus Kepa ry Pääsihteeri Ossi Heinänen, Plan Suomi Säätiö
Pääsihteeri Olli Joensuu, Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry Koulutuspoliittinen asiantuntija Annakaisa Tikkinen, Suomen Lukiolaisten Liitto ry
Yhteiskuntavastuun erityisasiantuntija Karoliina Ketola, Valo, Valtakunnallinen liikunta- ja urheiluorganisaatio ry Toiminnanjohtaja Eki Karlsson, Suomen Latu ry
Kestävän kuluttamisen asiantuntija Jenni Vainioranta, Kuluttajaliitto - Konsumentförbundet ry Toimitusjohtaja Hille Hyytiä, Motiva Oy
Hallituksen jäsen Sari Granni, Marttaliitto RY Verksamhetsledare Frida Nylund , Finlands svenska Marthaförbund rf
Toiminnanjohtaja Helena Laukko, Suomen YK-liitto Johtava asiantuntija Hilkka Vuorenmaa, Väestöliitto ry
Puheenjohtaja Jukka Tahvanainen, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry (toimitusjohtaja, Näkövammaisten liitto ry) Toiminnanjohtaja Kalle Könkkölä, Kynnys ry
Varapuheenjohtaja Sirkku Manninen, Suomen luonnonsuojeluliitto Toiminnanjohtaja Leo Stranius, Luonto-Liitto ry
Pääsihteeri Liisa Rohweder, WWF Suomi Puheenjohtaja Silja Sarkkinen, Suomen ympäristökasvatuksen seura ry
Verksamhetsledare Bernt Nordman, Natur och Miljö rf Meri Lundahl, Dodo ry
Hallituksen jäsen Mahamed Abdule, Suomen somaliliitto ry Toiminnanjohtaja Annu Lehtinen, Suomen pakolaisapu
   
Kirkko varajäsen
Asiantuntija Ilkka Sipiläinen, Kirkkohallitus (Suomen evankelis-luterilainen kirkko) Toiminnanjohtaja Jouni Hemberg, Kirkon Ulkomaanapu
   
Tiede ja tutkimus varajäsen
Johtaja Jarmo Heinonen, Innovaatiorahoituskeskus Tekes Yksikön johtaja Laura Raaska, Suomen Akatemia
Johtaja Mari Pantsar, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra Erikoistutkija Maria Höyssä,Tulevaisuuden tutkimuskeskus
   
Pysyvä asiantuntija  
Kehityspoliittisen toimikunnan pääsihteeri Marikki Stocchetti