Toimikunnan jäsenet 2016-2019


Puheenjohtaja pääministeri Juha Sipilä, valtioneuvoston kanslia

Varapuheenjohtaja asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen, ympäristöministeriö

Valtioneuvosto varajäsen
Ulkoasianministeri Timo Soini Valtiosihteeri Samuli Virtanen
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen Erityisavustaja Tuomas Rautanen
   
Eduskunta ja itsehallintoelimet varajäsen
Kansanedustaja Tiina Elovaara, ulkoasiainvaliokunta Kansanedustaja Susanna Huovinen, ulkoasiainvaliokunta
Kansanedustaja Satu Hassi, ympäristövaliokunta Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén, ympäristövaliokunta
Kansanedustaja Aila Paloniemi, tulevaisuusvaliokunta Kansanedustaja Jukka Kopra, tulevaisuusvaliokunta
Vicelantråd  Camilla Gunell, Ålands landskapsregering Utvecklings- och hållbarhetsstrateg Micke Larsson Ålands landskapsregering
Jäsen Tiina Sanila-Aikio, Saamelaiskäräjät  Jäsen Heikki Paltto, Saamelaiskäräjät
   
Ministeriöt varajäsen
Osastopäällikkö Satu Santala, ulkoasiainministeriö Apulaisosastopäällikkö Ilkka Saarinen, ulkoasiainministeriö
Kansliapäällikkö Päivi Nerg, sisäministeriö Kehittämisjohtaja Harri Martikainen, sisäministeriö
Kansliapäällikkö Jukka Juusti, puolustusministeriö Ylijohtaja Teemu Penttilä, puolustusministeriö
Valtiosihteeri kansliapäällikkönä Martti Hetemäki, valtiovarainministeriö Neuvotteleva virkamies Armi Liinamaa, valtiovarainministeriö
Opetusneuvos Raija Meriläinen, opetus- ja kulttuuriministeriö Kulttuuriasiainneuvos Satu Heikkinen, opetus- ja kulttuuriministeriö
Kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio, maa- ja metsätalousministeriö Osastopäällikkö Juha Niemelä, maa- ja metsätalousministeriö
Strategiajohtaja Taina Pieski, liikenne- ja viestintäministeriö Hallitussihteeri Janne Mänttäri, liikenne- ja viestintäministeriö
Strategiajohtaja Antti Joensuu, työ- ja elinkeinoministeriö Neuvotteleva virkamies Mika Honkanen, työ- ja elinkeinoministeriö
Kansliapäällikkö Päivi Sillanaukee, sosiaali- ja terveysministeriö Ylijohtaja Veli-Mikko Niemi, sosiaali- ja terveysministeriö
Kansliapäällikkö Hannele Pokka, ympäristöministeriö Ylijohtaja Tuula Varis, ympäristöministeriö
Johtaja Johanna Suurpää, oikeusministeriö Lainsäädäntöneuvos Jari Salila, oikeusministeriö
Alivaltiosihteeri Timo Lankinen, valtioneuvoston kanslia Yksikön päällikkö, neuvotteleva virkamies Taina Kulmala, valtioneuvoston kanslia
   
Kunnat ja alueet varajäsen
Maakuntajohtaja Pentti Mäkinen, Etelä-Savon maakuntaliitto Maakuntajohtaja Asko Peltola, Etelä-Pohjanmaan liitto
Ympäristöpäällikkö Miira Riipinen, Suomen Kuntaliitto Ylijohtaja Leena Gunnar, Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Ympäristöjohtaja Kaisu Anttonen, Tampereen kaupunki Kaupunginjohtaja Kari Koski, Rauman kaupunki
   
Muu julkishallinto varajäsen
Erikoissuunnittelija Petra Elomaa, Kansaneläkelaitos Tutkimusprofessori Pasi Moisio, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
   
Elinkeinoelämä varajäsen
Asiantuntija Tuuli Mäkelä, Elinkeinoelämän keskusliitto EK Toimitusjohtaja Mikko Routti, FIBS
Ympäristöjohtaja Liisa Pietola, Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry Verksamhetsledare Jonas Laxåback, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund r.f
Ympäristöpäällikkö Fredrik Blomfelt, Metsäteollisuus ry Toimitusjohtaja Harri Laurikka, Bioenergia ry
Johtava asiantuntija Mia Nores, Teknologiateollisuus ry Johtaja Pekka Vuorinen, Rakennusteollisuus RT ry
Johtava asiantuntija, Bio- ja kiertotalous, Maija Pohjakallio, Kemianteollisuus ry Viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja Tuomo Yli-Huttula, Finanssiala ry 
Asiantuntija, Jukka Makkonen, Energiateollisuus ry Politiikkaryhmän puheenjohtaja Karoliina Auvinen, Suomen Lähienergialiitto ry
Asiantuntija Marja Ola, Kaupan liitto ry Varatoimitusjohtaja Veli-Matti Aittoniemi, Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry
Ekonomisti Sampo Seppänen, Suomen Yrittäjät Asiantuntija Krista Elo-Pärssinen, Perheyritysten liitto ry
   
Ammattiliitot varajäsen
Kansainvälisten asioiden asiantuntija Pia Björkbacka, Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK  
Työllisyyspoliittinen asiantuntija Leila Kurki, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry  Puheenjohtaja Emma Koskimaa STTK Opiskelijat, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry 
Toiminnanjohtaja Pekka Ihalainen, Ympäristöasiantuntijoiden keskusliitto ry (AKAVA) Hallituksen jäsen Aleksi Vehmassalo, Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liitto SOOL Ry
   
Järjestöt varajäsen
Erityisasiantuntija Lauri Kurvonen, Opetusalan Ammattijärjestö OAJ Suunnittelupäällikkö Erkka Laininen, Opetus-, kasvatus- ja koulutusalojen säätiö – OKKA-säätiö 
Kehittämispäällikkö Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys (Vapaa sivistystyö ry) Toiminnanjohtaja Hanna Lämsä, Suomen kulttuuriperintökasvatuksen seura ry
Pääsihteeri Rilli Lappalainen, Kehitysyhteistyöjärjestöjen EU-yhdistys Kehys ry Kansainvälisen vaikuttamis- ja ohjelmatyön asiantuntija Anna Pörsti, Suomen UNICEF ry
Puheenjohtaja Pertti Majanen, Kehitysyhteistyön palvelukeskus Kepa ry Pääsihteeri Ossi Heinänen, Plan International Suomi
Johtaja Leena Pihlajamäki, Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry Koulutuspoliittinen asiantuntija Annakaisa Tikkinen, Suomen Lukiolaisten Liitto ry
Yhteiskuntavastuun erityisasiantuntija Karoliina Ketola,  Suomen Olympiakomitea Toiminnanjohtaja Eki Karlsson, Suomen Latu ry
Pääsihteeri Juha Beurling, Kuluttajaliitto - Konsumentförbundet ry Toimitusjohtaja Hille Hyytiä, Motiva Oy
Hallituksen jäsen Sari Granni, Marttaliitto RY Verksamhetsledare Frida Nylund , Finlands svenska Marthaförbund rf
Toiminnanjohtaja Helena Laukko, Suomen YK-liitto Kansainvälisen kehityksen yksikön esimies Elina Korhonen, Väestöliitto ry
Puheenjohtaja Jukka Tahvanainen, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry (toimitusjohtaja, Näkövammaisten liitto ry)  
Toiminnanjohtaja Kalle Könkkölä, Kynnys ry  
Suojelupäällikkö Jouni Nissinen, Suomen luonnonsuojeluliitto ry Hallituksen jäsen Heini Ojala, Luonto-Liitto ry
Pääsihteeri Liisa Rohweder, WWF Suomi Puheenjohtaja Silja Sarkkinen, Suomen ympäristökasvatuksen seura ry
Verksamhetsledare Bernt Nordman, Natur och Miljö rf Hallituksen puheenjohtaja Meri Lundahl, Dodo ry
Hallituksen jäsen Mahamed Abdule, Suomen somalialaisten liitto ry (SSL ry) Toiminnanjohtaja Annu Lehtinen, Suomen pakolaisapu
   
Kirkko varajäsen
Johtava asiantuntija Ilkka Sipiläinen, Kirkkohallitus (Suomen evankelis-luterilainen kirkko) Toiminnanjohtaja Jouni Hemberg, Kirkon Ulkomaanapu
   
Tiede ja tutkimus varajäsen
Johtaja Jarmo Heinonen, Innovaatiorahoituskeskus Tekes Yksikön johtaja Laura Raaska, Suomen Akatemia
Johtaja Mari Pantsar, Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra Erikoistutkija Sari Puustinen,Tulevaisuuden tutkimuskeskus
   
Pysyvä asiantuntija  
Kehityspoliittisen toimikunnan pääsihteeri Marikki Stocchetti